SPORT CARS

همه چیز در تونس از برخورد پلیس با یک جوان سبزی فروش (که مجوز کار نداشت) آغاز شد. این حادثه باعث شد جوان مورد نظر اقدام به خود سوزی کند و همین مورد تغییری بزرگ در آن کشور و سپس در کل خاورمیانه را به دنبال داشت. قیام مردمی در دسامبر 2010 آغاز شد و در ابتدا جنبه اعتراض به شرایط دشوار اقتصادی داشت اما کم کم با سرکوب اعمال شده از سمت حکومت، تغییر کل دولت هدف قرار گرفت. این جنبش به نام انقلاب یاس شهرت یافت و این اعتراضات مردمی کم کم کل تونس را فرا گرفت و سرانجام در 14 ژانویه 2011 «زین العابدین بن علی»، ابتدا دولت و مجلس را منحل کرد و سپس خود از حکومت کنار رفت.
این اعتراضات به تدریج در برخی کشورهای دیگر منطقه نیز تکرار شد و نتایج شگرفی به بار آورد.
بن علی به تازگی یک دستگاه فراری کالیفرنیای قرمز رنگ خریده و البته فرصت چندانی پیدا نکرده بود که از آن استفاده کند، که این تغییرات آغاز شد. در روز آخر که مردم کاخ ریاست جمهوری را فتح کردند، این اتومبیل نیز از خشم مردم در امان نماند. تصاویر فراری بخت برگشته به سرعت در دنیا پخش شد و آه از نهاد اتومبیل دوستان بر آورد.
این فراری به گونه‏ای خاص مورد حمله واقع شد، به گونه‏ای که نشانه‏های فراری در جای جای خودرو و حتی روی بلوک سیلندر به سرقت رفت. جالب آن بود که حتی رینگ‏های چرخ نیز از جا در آورده شده و عملاً اتومبیل روی زمین افتاده بود. بقیه موارد شامل خسارت‏های سنگینی همچون شکستن کلیه شیشه‏ها، پاره کردن تودوزی و ضربه به نقاط مختلف بدنه بود.
در پایان این نکته یادآوری می‏شود که اگر فراری بدین صورت مورد حمله قرار نمی‏گرفت، می‏توانست در موزه‏ای مربوط به دوران حکومت استبدادی بن علی به نمایش گذاشته شود، ولی متأسفانه با این اقدام، یکی از آثار تاریخی مهم این دوره از بین رفت.

نوشته شده در ۱۳٩٠/٥/۳٠ساعت ٧:٠٦ ‎ب.ظ توسط مسعود نظرات () |قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت